Avrupa Mühendislik

İstanbul Konveyör

Her ülkede ticari faaliyetlerin yoğunlaştığı ve birçok fabrikanın kurulduğu bir bölge bulunmaktadır. Bizim ülkemizde, nüfusun doğru olarak kullanılması ve dış ticaret faaliyetlerinin rahat bir şekilde üretilebileceği şehir olan İstanbul, ülkemizin bir ticaret merkezidir. İthalat ya da ihracatın deniz ve kara yoluyla rahatça yapılabileceği bu şehir birçok fabrika ile karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizde üretimi yapılan ve talebin fazla olduğu ürünlerden bir tanesi de konveyörlerdir. Bu ürünler, firmaların mallarını taşımalarında ve stoklama gibi hizmetlerinde işe yaramaktadır. Taşınacak malın özellikleri ve çalışma ortamının sahip olduğu alan birçok konveyör türünü ortaya çıkarmıştır. Birçok firmaya tedarikçi olarak hizmet eden İstanbul konveyör pazarı, birçok firmayı içerisinde barındırmaktadır. Pazar imkanlarının fazla olması ve konveyör ürünlerine talebin ve de ihtiyacın her geçen gün artmasından dolayı bu pazar her geçen gün genişlemektedir. Türkiye’de ki ürün pazarının bir çoğunu İstanbul Konveyör pazarı sağlamaktadır. İstanbul'da gerek karayolları ve havayolları, gerekse denizyolu taşımacılığı ile hem ithalat hem de ihracat hizmetleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra bu bölgede olan nüfusun fazla olması, kalifiye eleman oranını da artırmaktadır. Her kalitede ürünün yapımında görev alacak bir çalışanı bulmak İstanbul şartlarında zor olmayacaktır. Birbirinden kaliteli konveyör ürünlerini bulabileceğimiz İstanbul Konveyör pazarı, birçok ülkeye de tedarikçi olarak görev yapmaktadır.

Konveyör Fiyatları

Ticari faaliyetlerde, ürünlerin kalitesi kadar seri bir şekilde nakliye işlerinin de yapılması gerekmektedir. Makineleşmenin ardından mümkün olan bu seri nakliyeler, konveyörler aracılığıyla kolay ve güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Ticari faaliyetlerdeki malların türleri oldukça farklıdır. Dondurulmuş ürünlerin yanı sıra belirli bir ısıda nakliyesi yapılması gereken ürünler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yüzey şekilleri ve ağırlıklara bağlı mallardan söz etmekte mümkündür. Bu denli mal çeşitliliğinden dolayı, konveyör çeşitleri de ortaya çıkmaktadır. Konveyör türleri taşınacak olan malın yüzey şekillerine ve yapı özelliklerine göre farklılık göstermektedir.

Farklı yapıdaki malların taşınmaları, farklı konveyörleri ortaya çıkarmıştır. Bu nedenden dolayı, konveyör fiyatlarıda taşınacak malın çeşidine göre farklılıklar göstermektedir. Konveyörün yapımında kullanılan kauçuk ya da PVC’nin kalitesi, boyut ve ebat türleri, konveyör fiyatlarını etkilemektedir. Birbirinden farklı taşıma bantlarından bazıları birbiri üzerine eklemeli ya da taşınan ürünün korunması ve zarar görmemesi için farklı bir şekilde yapılmaktadır. Bundan dolayı konveyör fiyatları, bantların yapımında kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin kalitesine göre de farklılık göstermektedir. En pahalı konveyör, en kalitelidir demek yanlıştır. Çünkü sizin öncelikle taşıyacağınız ürünün niteliklerini bilmeniz ve ona göre bir konveyör tercihinde bulunmanız gerekmektedir. En pahalı konveyörü kullansanız bile eğer taşıyacağınız ürüne uygun değilse fayda sağlamanız mümkün değildir. Bundan dolayı konveyör üretimi yapan şirketlere giderek taşıyacağınız ürünün niteliklerinden bahsedip en doğru konveyör fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Bant Sistemleri

Gelişen ve değişen dünyada hızlı olmanın önemi de kat kat artmaktadır. İnsanlar çalışma hızlarını, bir yere yetişebilme hızlarını arttırabilmek için büyük çabalar harcamaktadırlar. O yüzden bugün, hayatımızın hemen her yerinde insanların hem hızlarını arttırmak hem de yorulmadan bunu sağlamak amacıyla bant sistemleri çok yaygın hale gelmiştir.

Bu sistemlerle bugün gittiğimiz her yerde karşılaşırız. Hava alanlarında, büyük alışveriş merkezlerinde ve taşıma işleri bunlara en büyük örnekler olabilir. Bant sistemleri insanlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar ve bugün bu kolaylıklardan dolayı hayatımızın her alanına girmiştir. Bant Sistemleri gerek iş hayatında gerekse de insanlara fayda konusunda önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bugün gittiğimiz alışveriş merkezlerinin hemen hepsinde yürüyen merdivenlerin bulunduğu bant sistemleri mevcuttur.

Bant Sistemleri çok amaçlı olarak kullanıldığından dolayı küçük büyük herkes tarafından kullanılmaktadır. Bu sistemleri yerin yüzlerce metre altından kömür çıkarmak için kullanıldığını görüyoruz aynı şekilde insanları sadece üstüne çıkarak belli bir bölgeye götürdüğünü görebilmekteyiz. Bu sistemlerin de farklı modelleri vardır. Bu modeller yapılacak olan işin şekli, niteliğine ve boyutlarına göre farklılıklar göstermektedir. Bant taşıma sistemleri sağladığı kolaylıklar, zamandan tasarruflar ve bunun gibi sayabileceğimiz farklı sebepler ile insan hayatı için ne kadar gerekli olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır. Bu sistem onlarca konveyör sistemlerininde temelini oluşturmaktadır.

Taşıyıcı Bant

Birçok farklı sektörde üretilen malzemelerin bir yerden başka bir yere nasıl taşınacağı her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Konveyör olarak da bilinen taşıyıcı bant bir malzemeyi taşımak için kullanılan kauçuk esaslı bir nakil malzemesidir. Bu bantlar, taşınacak ürünün niteliklerine göre farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Birçok sektörde kullanılan bu ürünler, malzemelerin nakilleri sırasında en yaygın olarak kullanılan nakil araçlarındandır.

Kömür, demir, kuvars, çimento, kum, çakıl, silis, cam kırığı, demir cevheri, deterjan, çikolata, kuru kauçuk, altın cevheri ve şeker pancarı gibi maden ya da besinlerin taşınmaları sırasında genellikle taşıyıcı bantlara başvurulmaktadır. Nakli yapılacak malzemelerin oldukça çeşitli olmasından dolayı bu bantlar farklı türlerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bazı ısı içerikli maden ya da malzemelerin taşınmaları ve nakilleri sırasında bantların özelliklerine çokça dikkat edilir ve aşınmaya, aleve, ısıya ve yağa dayanıklı özellikte olanlar tercih edilmektedir. Bundan dolayı nakil işlemlerinizde, nakil edilecek malın özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve taşıyıcı bantları o yönde seçmelisiniz. Bu malzemeleri seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar genel olarak; taşınacak malzemeye göre çekme mukavemeti, nakil mesafesi, çalışma ortamında bulunan rutubet, nakil edilecek malzemenin ve ortamın mevcut sıcaklığı, darbe etkileri ve taşınacak malzemelerin bantlara yapışma durumudur. 

Modüler Bantlı Konveyör

Üretimhane ya da dağıtım işleri ile uğraşan kuruluşların, teslimat ve ürün stoğu konusunda her zaman hızlı olmaları gerekmektedir. Üretim yapan kurumların, imal ettikleri ürünleri bir an önce sevkiyata hazır etmeleri, dağıtım işlerinden sorumlu olan kurumların ise, nakliyesini yapacakları ürünleri seri bir şekilde yerleştirip dağıtmaları gerekmektedir. Bu nedenlerden ve de insan gücünün bir yere kadar olduğundan dolayı, makineli sistemlere ihtiyaçlar her geçen gün artmaktadır.

Ticari faaliyetlerde, malları üreten ve üretilen bu malları dağıtan firmaların işlemlerini kolaylaştırmak için konveyörler üretilmektedir. Çeşitli türlerde üretilen bu konveyörler, iletilecek ürünün nitelikleri ve çalışılan ortamın hacmine bağlı olarak farklı türlerde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de modüler bantlı konveyörlerdir. Bu konveyör türü, kendi içerisinde farklı türleri vardır ve genellikle içeçek, gıda ve deterjan sanayisi gibi kurumlarda kullanılmaktadır.

Modüler Bantlı Konveyörler, araları birleşmelerden oluşan bir yapısı olduğundan dolayı, kurum ve söküm işlemleri oldukça kolay yapılmaktadır. Bir stok şirketiyseniz, ticaretini yapmak üzere alacağınız malzemeleri bir an önce stoklamanız gerekmektedir. Bunun ardından da siparişi gelen ürünlerinizi en iyi şekilde nakliye araçlarına yerleştirmelisiniz. Bir içecek satılacağı zaman koliler yardımıyla paketlenerek servis edilir ve bunun insan gücüyle taşınması bir süre sonra zorlaşacaktır. Burada da sizin için devreye modüler bantlı konveyör giriyor. Bu konveyörün bir ucundan yerleştirilen koli kısa bir sürede sona ulaşır ve ordan da kolayca nakliye araçlarına yerleştirilir. Böylece işlemlerinizi seri ve daha güvenli bir şekilde yaparsınız.

Tahrik Rulolu Konveyör

Dünyamızda, çalışan işçilere yönelik olumlu gelişmeler olmaktadır. İşçilerimizin daha rahat çalışması, iş verimliğinin daha artması için yani kısa zamanda daha çok verim elde edilebilmek için bazı icatlar elde edilmiştir. Bu icatlar çalışma hayatına kattığı faydalar ile şirketler, çok kısa sürelerde kar elde etmeye başlamışlardır. İş hayatında bir maddeyi bir yerden başka bir yere taşımak hem yorucu hem de zamanın israf olmasına sebep oluyordu. Sırf bu yüzden iş verimliliği gözle görülür bir şekilde düşmekteydi. Zaman ile tahrik rulolu konveyörler ile taşımacılıkta mucizevi bir ilerleme oldu. İşler gitmesi gereken yere daha kolay ve daha hızlı yetişmesinin yanında iş verimliliğini de arttırdı.

Tahrik rulolu konveyörlerde belli aralıklar ile dizilmiş olan rulolar motor sistemi ile çalışan ve harekete başlanıldığı andan itibaren birbirini tetikleyen bir sistemdir. Motor gücü ile birbirini tetiklemesinden dolayı da tahrik rulolu konveyörler denilmiştir. Bu sistemde hareket taşınılan ürüne sürtünme aracılığı ile sağlanmaktadır. Tahrik rulolu sistemlerde ruloların aralıkları, ruloların çapları taşınacak malzemenin türüne, cinsine ve boyutlarına göre değişim göstermektedir. Bu sebepten dolayı rulolar yapılacak işin niteliğine göre baştan dizayn edilmektedirler. Bu konveyör sistemlerinin standart genişlikleri 300 mm ile 1200 mm arasında değişim göstermektedir. Standart boyları ise 1000 mm ile 12000 mm arasındadır. Bu boyutlar arasından sizde işinize ve işyerinizin alanına göre boyutlarını ayarlattırabilirsiniz.